Autorem artykułu jest Kamil B
Przechowywanie kolekcji jest jednym z najważniejszych aspektów w numizmatyce. Stan zachowania monet nie powinien się w żaden sposób zmienić podczas przechowywania, gdyż uszkodzonej monety nie doprowadzimy do pierwotnego stanu, a jak wiadomo im lepszy stan zachowania tym większa wartość monety. Powinno się dlatego nie oszczędzać i przeznaczyć odpowiednią kwotę na zabezpieczenie kolekcji
Poniżej przedstawiam kilka form przechowywania monet:
- Woreczki strunowe
Zdecydowanie jedna z najbardziej ekonomicznych form przechowywania monet w numizmatyce, bowiem sto woreczków strunowych można zakupić już za kilka złotych. Doskonale nadają się do przechowywania mało wartościowych monet.
- Klasery
Kolejna ekonomiczna forma przechowywania, przeznaczona generalnie do monet w złym stanie zachowania, obiegówek czy dwuzłotówek GN. Najczęściej spotkać można klasery z folii PCV, klasery tematyczne oraz klasery rocznikowe. Przechowywanie monet w ten sposób to raczej kiepski pomysł, gdyż może dojść do wypadania monet z kieszonek, obrywania się stron pod wpływem ciężaru lub jeśli chodzi o klasery z folii PCV – reakcji chemicznych z monetą.
- Holdery
Składane kartonowe opakowania na monety, posiadające specjalnie zafoliowany otwór. Holdery gwarantują bezpieczne przechowania oraz dają możliwość umieszczania na nich informacji o danej monecie co pozwoli łatwo odnaleźć w zbiorach poszukiwaną monetę. Holdery możemy przechowywać w wkładach do segregatora lub klaserach z wkładami, które ograniczają rozklejanie się holderów, a oprócz tego przyzwoicie się prezentują. Zaleca się przechowywanie w holderach monety przepakowywać co 5-6 lat.
- Kapsle
Jeden z najbezpieczniejszych form przechowywania, który monetom zapewni nienaruszony stan przez długie lata. Ten sposób przechowywania monet wiąże się jednak ze sporymi kosztami, gdyż oprócz pojedynczych kapsli warto zainwestować w palety/kasety do ich przechowywania.
- Palety, kasety
Przechowywanie monet w plastikowych lub drewnianych paletach/kasetach to zdecydowanie duży wydatek, który jednak przekłada się na doskonałą prezentację i świetne zabezpieczenie kolekcji. Na rynku numizmatycznym znajdziemy bogatą ofertę palet i kaset ( przeznaczone do klip, monet prostokątnych, z okrągłymi lub kwadratowymi przegródkami itp. itd. ) co pozwoli dobrać odpowiedni produkt. Skompletowane palety i kasety możemy umieścić następnie w eleganckim kuferku, walizce lub szafce.
- Pudełka gradingowe
Pudełka z zapakowanymi monetami, które zostały poddane określeniu stanu zachowania przez odpowiedni firmy zajmujące się gradingiem.
---Najświeższe aktualności numizmatyczne z Polski, Europy i Świata znajdziesz na stronie:
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Ja swoje kolekcje starych monet i srebrnych medali http://www.skarbnicanarodowa.net.pl/srebrne-medale przechowuję w specjalnych klaserach robionych na zamówienie. Oczywiście przed umieszczeniem tam okazu, najpierw go dokładnie czyszczę i wtedy może sobie spokojnie leżeć. Przechowywanie monet musi być robione w czystych i suchych miejscach, inaczej nasze kolekcje będą niszczały.
OdpowiedzUsuń