wtorek, 29 listopada 2011

Inwestowanie w polskie monety kolekcjonerskie


Autorem artykułu jest Rudi



Polskie monety obiegowe i kolekcjonerskie, zarówno te emitowane obecnie jak i w przeszłości, cieszą się uznaniem na całym świecie ze względu na swoje niepowtarzalne piękno, interesującą tematykę oraz zaawansowanie technologiczne.

Wielokrotnie otrzymywane nagrody i wyróżnienia na największych targach i wystawach numizmatycznych świata ugruntowały wizerunek Mennicy Polskiej jako solidnej i nowoczesnej firmy. Monety kolekcjonerskie srebrne i złote oraz obiegowe dwuzłotowe ze stopu Nordic Gold stanowią ponadto doskonałą formę inwestycji. O tym, że na monetach można zarobić wie chyba każdy, kto spędził długie godziny w kolejce pod oddziałem Narodowego Banku Polskiego czekając aby nabyć monetę, która nierzadko już w dniu emisji zyskiwała kilkadziesiąt procent na wartości. Jeszcze większy zysk uzyskuje się sprzedając monetę po upływie jakiegoś czasu. Cena wielu z nich zwiększyła się o kilkaset a nawet kilka tysięcy procent w ciągu zaledwie kilku lat po emisji.
Przykładowo srebrna moneta Szlak bursztynowy o nominale 20zł, wyemitowana w roku 2001 za cenę 57zł już w roku 2007 kosztowała 3000zł. Rekord należy jednak do dwuzłotówki obiegowej z 1996 roku przedstawiającej króla Zygmunta II Augusta Moneta ta na aukcjach internetowych osiągała nieraz ceny 900zł co daje 350-krotność jej wartości nominalnej. Takiego procentu zwrotu nie gwarantują, a nawet nie są w stanie osiągnąć, żadne lokaty ani fundusze inwestycyjne. Oczywiście nie każda z monet emitowanych przez NBP zyskała na wartości aż tyle ale nawet stopa zwrotu w wysokości kilkunastu procent rocznie jest bardzo atrakcyjna.

Szczególnym uznaniem wśród polskich numizmatyków, kolekcjonerów jak również inwestorów cieszy się seria zwierzęta świata. Srebrne monety przedstawiające zagrożone gatunki zwierząt stanowią doskonałą inwestycje i gwarantują wysoką stopę zwrotu. Co roku ukazuje się jedna moneta z tej serii. Na rynku numizmatycznym występują jednak okresy słabsze i lepsze.

Obecny kryzys oraz znaczne zwiększenie nakładów przez NBP przyczyniło się do spowolnienia wzrostu wartości polskich monet kolekcjonerskich. Narodowy Bank Polski na szczęście zauważył, że przez zwiększenie nakładów zmalało zainteresowanie numizmatyką i zaczął je redukować. Kryzys natomiast sprawił, że wielu inwestorów postanowiło nie czekać i sprzedaje masowo znaczne ilości monet bo niskich cenach, niekiedy równych cenie emisyjnej. Każdy kryzys musi się jednak skończyć więc ponowny, dynamiczny wzrost ceny polskich monet kolekcjonerskich jest tylko kwestią czasu. Obecna bessa na rynku numizmatycznym stwarza znakomite warunki dla osób, które dopiero chcą zainwestować w numizmaty.

Obecnie można je kupić po bardzo okazyjnych cenach. Znaczny wpływ na ceny monet kolekcjonerskich jak również obiegowych posiadają profesjonalne, branżowe katalogi numizmatyczne takie jak Fischer czy Parchimowicz. W obecnym i ubiegłym roku katalogi te podały obniżoną wartość w stosunku do lat poprzednich, co znacznie wpłynęło na rynek numizmatyczny, przede wszystkim przez to, że wystraszyło wielu inwestorów. Na cenę katalogową wpłynął przede wszystkim światowy kryzys a nie zainteresowanie numizmatyką. Chcąc inwestować w monety trzeba jednak posiadać podstawową wiedzę numizmatyczną.

Doświadczenie i wiedzę można zdobyc przeglądając różnego rodzaju strony związane z polską numizmatyką, udzielać się na forach numizmatycznych, gdzie można się dowiedzieć w co warto zainwestować pieniądze a czego należy unikać.

---

www.katalogmonet.za.pl



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

niedziela, 27 listopada 2011

Czy złoto i srebro zawsze będą miały wartość?


Autorem artykułu jest Joanna Wiejak



Wszyscy znamy, tak ostatnio modne wśród analityków rynków kapitałowych powiedzenia: „Inwestuj długoterminowo” (o akcjach i funduszach akcyjnych), „to zawsze będzie miało wartość” (o złocie i srebrze), „na tym nie sposób stracić” (o nieruchomościach). Sprawdź, czy są prawdziwe?

Wszyscy znamy, tak ostatnio modne wśród analityków rynków kapitałowych powiedzenia: „Inwestuj długoterminowo” (o akcjach i funduszach akcyjnych), „to zawsze będzie miało wartość” (o złocie i srebrze), „na tym nie sposób stracić” (o nieruchomościach).

Czy złoto i srebro rzeczywiście zawsze będą miały wartość? Tygodnik elektroniczny CashFlow&You, wydawany przez firmę e-ProfitSystem w najnowszym wydaniu analizuje sytuację na rynku metali szlachetnych. Czy złoto i srebro naprawdę stanowią solidne zabezpieczenia, kiedy na giełdę wkraczają niepewne czasy?

Co byśmy powiedzieli, gdyby nas ktoś zabrał na hałdę wraków i powiedział, że samochody te służą do jeżdżenia? Pewnie byśmy powiedzieli: „Na pewno. Ale to nie dotyczy tych, tutaj złomowanych.” A co słyszą ci, którzy ponoszą nawet duże straty na akcjach i funduszach akcji od „znawców tematu”? „Inwestuj długoterminowo” (i w domyśle powiększaj straty).

Bez porównania gorzej mają ci, którzy nie zdążyli sprzedać akcji takich firm jak Enron, czy też World.com. Oni też inwestowali długoterminowo. Jak się skończyło, dobrze wiemy. Dla wielu wraz z planem emerytalnym opartym na akcjach Enronu prysło marzenie o beztroskiej emeryturze. Oni już wiedzą, że inwestowanie długoterminowe nie zawsze jest opłacalne.

Świat został zalany ogromną ilością taniego pieniądza, który szuka wszelkich możliwości, żeby zostać zainwestowanym. Nowoczesna Teoria Portfelowa w obecnych realiach rynkowych się nie sprawdza. Na pewno daleki jestem od twierdzenia, że na złocie i srebrze nie będzie można w najbliższej przyszłości zarobić. Zresztą do nadrobienia złoto ma sporo. Uwzględniając inflację, uncja złota powinna teraz kosztować 2000 USD. Ale o tym się nie mówi. W modzie jest zachłystywanie się ceną nominalną. Od kilku już lat złoto i srebro są na tyle skorelowane z ruchem rynków akcji, że trudno mówić o sensownej dywersyfikacji.

Wszelkie powiedzenia typu „Inwestuj długoterminowo”, „jedyne solidne zabezpieczenia na niepewne czasy”, „to zawsze będzie miało wartość”, „na tym nie sposób stracić” itp. traktujmy niepoważnie. Zapewniam, że bez zachowania zdrowego rozsądku na wszystkim można stracić.

Inwestycje długoterminowe też się mogą opłacić, ale nie można tak postępować na zasadzie „bo tak mówili w telewizji”, albo „bo znajomy tak zrobił”. Bądźmy krytyczni i dociekliwi. Przecież chodzi o nasze pieniądze.

Pełna treść artykułu „Czy złoto i srebro zawsze będą miały wartość?” dostępna jest w tygodniku elektronicznym CashFlow&You nr 30 (18-31.12.2007): http://newsletter.cashflowandyou.pl.

Autor artykułu: Jacek Pietkiewicz
Wydawca: firma e-ProfitSystem.

---

Joanna Wiejak

- Zobacz, jak zostać profesjonalnym inwestorem >>
- Przyjdź i spełnij swoje finansowe marzenia >>


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

piątek, 25 listopada 2011

Czyszczenie monet


Autorem artykułu jest Rudi



Czyszczenie monet jest bardzo trudnym i odpowiedzialnym zajęciem. Niektórzy kolekcjonerzy uważają, że czyszczenie monet jest niepotrzebne i każde zabrudzenie traktują jako naturalny stan rzeczy pojawiający się z czasem. Inni natomiast czyszczą każde zabrudzenia znajdujące się na monetach by do złudzenia przypominały one stan prawie menniczy.

Czyszczenie monet stanowi więc subiektywny i indywidualny problem każdego kolekcjonera. Pewne jest natomiast, że jest to czynność skomplikowana i przy niedostatecznej wiedzy i umiejętnościach można nawet zniszczyć monetę. Dlatego niedoświadczeni i początkujący kolekcjonerzy powinni skorzystać z usług firm numizmatycznych zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem monet. jest to opłacalne jeśli moneta posiada określoną wartość, gdyż takie usługi kosztują odpowiednią cenę. Na pewno nie powinno się czyścić samemu lustrzanek, gdyż są to monety szczególnie wrażliwe na wszelkiego rodzaju dotyk i bardzo łatwo je uszkodzić. Nie powinno się również czyścić patyny, gdyż stanowi ona naturalną ochronę monety przed czynnikami zewnętrznymi. Wielu kolekcjonerów uważa ponadto, że patyna jest ozdobą monety i są gotowi zapłacić za taki numizmat większą cenę. Są jednak zabrudzenia, szczególnie na starych monetach, których usunięcie może znacznie przyczynić się do poprawy stanu i jakości, wyostrzenia napisów, znaków menniczych czy zapobiegnie dalszej degradacji monety. Różne numizmaty, zależnie od tego, z czego są zrobione, należy czyścić inaczej.


Czyszczenie monet złotych:

Złoto jako metal szlachetny nie wchodzi w związki chemiczne z pierwiastkami go otaczającymi, stąd też zanieczyszczenia jakie mogą mieć te monety dają się łatwo usunąć. Najczęściej spotykane zabrudzenia monet złotych to:
- tłuszcz - najlepiej usunąć letnią wodą z mydłem używając do tego szczoteczki,
- czerwone plamy - są to tak zwane tlenki żelaza pochodzenia zwierzęcego. Najprościej usunąć je wkładając monetę do roztworu kwasu solnego 7%,
- zielone plamy - spotykane często na starych monetach, które przez pewien okres czasu znajdowały się w ziemi. Usuwamy przez zanurzenie monety w roztworze kwasu siarkowego (1 cz. kwasu rozpuszczona w 4 cz. wody) z dodatkiem dwuchromianu sodowego (3 g, na 100 cm3 wody).


Czyszczenie monet srebrnych:

Srebro, w odróżnieniu od złota, wchodzi w reakcję chemiczne z wieloma substancjami. Niewielkie zabrudzenia najlepiej czyścić wodą z mydłem. Domowym sposobem czyszczenia srebra jest pasta do zębów. Sprawdza się ona przy lekkich zabrudzeniach. Nie należy jednak używać do czyszczenia monet srebrnych szczoteczki do zębów ani tym podobnych przedmiotów, gdyż twarde włosie może zarysować monetę. Silniejsze zabrudzenia należy usuwać za pomocą kwasku cytrynowego. Czyszczenie kwasem cytrynowym usuwa siedź powstałą na powierzchni monety srebrnej, lecz użycie tego sposobu wymaga kilkukrotnego powtórzenia, gdyż kwas ten jest stosunkowo łagodny. Inne sposoby na usunięcie siedzi to:
- śniedź zielona stanowi produkt wiązania się dwutlenku węgla z miedzią zawartą w stopie monety. Śniedź zielona nie narusza srebra. Sposobem usunięcia tego nalotu jest kąpiel w roztworze amoniaku 8%. Amoniak jest bezpieczny, gdyż nie rozpuszcza srebra. Drugim sposobem pozwalającym na usunięcie śniedzi zielonej z powierzchni monet srebrnych jest kwas siarkowy o 2-5% stężeniu z dodatkiem dwuchromianu sodu (3g na 100 cm3 wody).
- śniedź liliowo-czarna lub czarna - powstająca na powierzchni monet srebrnych w wyniku działania ognia. Należy czyścić ją tymi samymi środkami jakimi usuwa się miedź zieloną, ale o nieco większym stężeniu.

Czyszczenie monet miedzianych i mosiężnych:

Miedź wraz z różnymi domieszkami jest najczęstszym składnikiem monet. Jest to metal nieszlachetny łatwo wchodzący w reakcję chemiczne z innymi związkami, dlatego przy czyszczeniu takich monet trzeba zachować największą ostrożność. Przy niewielkich zabrudzeniach dobrą metodę stanowi woda z mydłem.
Najczęstrzym zabrudzeniem na monetach miedzianych jest śniedż koloru zielonego. Zabrudzenia takie usuwa się za pomocą 5% roztworu ługu sodowego lub 5% kwasu solnego.

Czyszczenie monet cynowych:

Przy czyszczeniu tych monet należy zachować szczególną ostrożność, gdyż metal ten wchodzi w reakcję z wieloma środkami chemicznymi zmieniając nieodwracalnie swoje właściwości. Nieumiejętne stosowanie chemikaliów może po prostu zniszczyć monetę. Monety zaatakowane „chorobą cynawą", tzw. „cynową zarazą" należy czyścić w roztworze kwasu siarkowego 2-5% lub 5% ługu sodowego.

Pamiętać należy, ze po każdym zabiegu chemicznym przeprowadzanym na monecie zachować należy szczególną ostrożność, ponadto trzeba wyczyszczoną monetę opłukać pod strumieniem letniej wody i wysuszyć.

---

www.katalogmonet.za.pl



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

środa, 23 listopada 2011

Inwestycje alternatywne - złoto i monety kolekcjonerskie


Autorem artykułu jest redakcja e-inwestycje.com



Artykuł opisujący co raz popularniejszy sposób inwestowania pieniędzy - lokowanie kapitału w złoto i monety kolekcjonerskie.

Coraz większym powodzeniem cieszą się inwestycje alternatywne takie jak inwestowanie w monety kolekcjonerskie czy właśnie złoto. Dzieje się tak nie bez powodu. Inwestycje takie często dają znacznie większe zyski niż tradycyjne inwestowanie, a dodatkowo bardzo dobrze dywersyfikują portfel inwestycyjny, co doskonale sprawdza się w czasie kryzysów.



Jak wiadomo, złoto jako waluta od zawsze pełniło znaczącą rolę w handlu i gospodarce, od zawsze jest ogólnie akceptowanym środkiem wymiany i wartości. Złote aktywa to po prostu wygodny i bezpieczny środek lokacji kapitału. Lokata kapitału w złoto uznawana jest za najbezpieczniejszą na świecie. Historia uczy, że w czasach kryzysów, destabilizacji, wojen czy aktów terroryzmu, kiedy notowane są spadki na giełdach, złoto nie traci na wartości, a wręcz zyskuje. Złoto wybierane jest również chętnie w momentach kiedy pieniądze tracą na wartości np. w skutek wysokiej inflacji.



Dzisiejszy rynek pozwala nam wybrać formę inwestowania w złoto.



Inwestorzy mogą lokować kapitał bezpośrednio poprzez zakup sztabek złota, złotych monet kolekcjonerskich czy złotej biżuterii.



Istnieje także możliwość pośredniego zarabiania na rynku złota. Są to m.in. fundusze inwestujące w akcje kopalń złota, fundusze złota, certyfikaty na złoto czy popularne konta złota.



Metody bezpośrednie opisane zostały przy okazji omawiania kolekcjonowania monet jako inwestycji, teraz opiszemy inny popularny sposób zarabiania na złocie w sposób pośredni - konta złota.

Konta złota to nic innego jak rachunek na którym rejestrowany jest stan posiadania złota w instytucji upoważnionej do obrotu na rynku złota np. banku (zasada działania bardzo podobna do rachunków papierów wartościowych). Dzięki rozwojowi internetu spopularyzowana została e-waluta - wirtualne pieniądze odzwierciedlające stan posiadanego kapitału ulokowanego np. w metalach szlachetnych - złocie. Bardzo popularne stały się systemy pozwalające na używanie złota jako pieniędzy, dzięki czemu mamy możliwość płatności za towary i usługi. Najbardziej popularne "złote pieniądze" to e-gold, e-bulion, 1mdc, Pecunix. (e-gold opisany został w dziale systemy płatności).



Złoto zawsze było i pozostanie uniwersalnym i bezpiecznym środkiem płatniczym. Jest to także alternatywny i jakże "niezwykły" sposób inwestowania kapitału.



Numizmatyka staje się coraz popularniejszym sposobem lokowania i inwestowania pieniędzy. Dzieje się tak za sprawą szybko rosnących cen monet kolekcjonerskich oraz dużego na nie popytu, co daje nam pewność, że bez problemowo będziemy mogli wycofać swoje środki z tej formy inwestowania. Numizmatyka często traktowana jest także jako alternatywna inwestycja zapewniająca dywersyfikację pozostałych inwestycji.



Nie bez powodu zainteresowanie tą formą inwestycji stale wzrasta - przemawia za tym wiele powodów. Najważniejszy to już wcześniej wspomniane bezpieczeństwo inwestycji - duża płynność monet. Ważnym jest także mały kapitał potrzebny aby rozpocząć inwestycję - już niedużą kwotę możemy ulokować w monetach. Najważniejszy powód jest oczywisty - zyski z inwestycji, a te są nie małe w przypadku numizmatyki.



Najlepiej ten sposób inwestycji prześledzić na przykładach.



Niebywałą karierę zrobiła moneta ze stopu Nordic Gold o nominale 2 zł przedstawiająca jeża, wyemitowana w 1996r. nakładzie 300.000 sztuk. W momencie emisji warta była 2zł (wartość nominału), a dziś jej cena przekracza 180zł, czyli aż 9000 % zysku z zainwestowanej sumy.



Innym przykładem dobrej inwestycji jest srebrna moneta kolekcjonerska "Szlak bursztynowy" z 2001r. wyemitowany w 57 tys. egzemplarzy. Jest to przepiękna moneta ze srebra oksydowanego próby 900/1000, a dodatkowego uroku dodaje jej duży bursztyn. Wartość monety w 2001r. wynosiła 57zł (cena emisyjna), w ubiegłym roku sprzedawana była po 860zł, natomiast obecnie (2007r.)sprzedawana jest w cenie ponad 1700zł. Widać więc, że wartość monety w ciągu 6 lat wzrosła o 3000%. Od ubiegłego roku wartość wzrosła dwukrotnie.



Podobnych przykładów jest znacznie więcej, co doskonale obrazuje jak trafna może okazać się inwestycja w monety kolekcjonerskie.

---

e-inwestycje.com - praktyczne porady, analizy i raporty dotyczące inwestowania.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 21 listopada 2011

Przechowywanie monet


Autorem artykułu jest Kamil B



Przechowywanie kolekcji jest jednym z najważniejszych aspektów w numizmatyce. Stan zachowania monet nie powinien się w żaden sposób zmienić podczas przechowywania, gdyż uszkodzonej monety nie doprowadzimy do pierwotnego stanu, a jak wiadomo im lepszy stan zachowania tym większa wartość monety. Powinno się dlatego nie oszczędzać i przeznaczyć odpowiednią kwotę na zabezpieczenie kolekcji

Poniżej przedstawiam kilka form przechowywania monet:


- Woreczki strunowe

Numizmatyka

Zdecydowanie jedna z najbardziej ekonomicznych form przechowywania monet w numizmatyce, bowiem sto woreczków strunowych można zakupić już za kilka złotych. Doskonale nadają się do przechowywania mało wartościowych monet.

- Klasery

Numizmatyka

Kolejna ekonomiczna forma przechowywania, przeznaczona generalnie do monet w złym stanie zachowania, obiegówek czy dwuzłotówek GN. Najczęściej spotkać można klasery z folii PCV, klasery tematyczne oraz klasery rocznikowe. Przechowywanie monet w ten sposób to raczej kiepski pomysł, gdyż może dojść do wypadania monet z kieszonek, obrywania się stron pod wpływem ciężaru lub jeśli chodzi o klasery z folii PCV – reakcji chemicznych z monetą.

- Holdery

Numizmatyka

Składane kartonowe opakowania na monety, posiadające specjalnie zafoliowany otwór. Holdery gwarantują bezpieczne przechowania oraz dają możliwość umieszczania na nich informacji o danej monecie co pozwoli łatwo odnaleźć w zbiorach poszukiwaną monetę. Holdery możemy przechowywać w wkładach do segregatora lub klaserach z wkładami, które ograniczają rozklejanie się holderów, a oprócz tego przyzwoicie się prezentują. Zaleca się przechowywanie w holderach monety przepakowywać co 5-6 lat.

- Kapsle

Numizmatyka

Jeden z najbezpieczniejszych form przechowywania, który monetom zapewni nienaruszony stan przez długie lata. Ten sposób przechowywania monet wiąże się jednak ze sporymi kosztami, gdyż oprócz pojedynczych kapsli warto zainwestować w palety/kasety do ich przechowywania.

- Palety, kasety

Numizmatyka

Przechowywanie monet w plastikowych lub drewnianych paletach/kasetach to zdecydowanie duży wydatek, który jednak przekłada się na doskonałą prezentację i świetne zabezpieczenie kolekcji. Na rynku numizmatycznym znajdziemy bogatą ofertę palet i kaset ( przeznaczone do klip, monet prostokątnych, z okrągłymi lub kwadratowymi przegródkami itp. itd. ) co pozwoli dobrać odpowiedni produkt. Skompletowane palety i kasety możemy umieścić następnie w eleganckim kuferku, walizce lub szafce.

- Pudełka gradingowe

Pudełka z zapakowanymi monetami, które zostały poddane określeniu stanu zachowania przez odpowiedni firmy zajmujące się gradingiem.

---

Najświeższe aktualności numizmatyczne z Polski, Europy i Świata znajdziesz na stronie:

http://numizmatyka.eu


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

niedziela, 20 listopada 2011

Monety okolicznościowe – co pojawiło się w tym roku


Autorem artykułu jest Karol Stopka



Monety kolekcjonerskie to miejsce równie dobre dla borsuka jak i malarzy polskich i początku polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Właściwie każdy powód wydaje się dobry, żeby wypuścić kolejną dwuzłotówkę z serii. W tym roku takich monet pojawiło się sporo.

monetyWspomniany wyżej borsuk to kontynuacja serii zwierzęta świata. Sprzedawany jest jako moneta srebrna lub miedziano-aluminiowa. W nominałach dwu i dwudziestozłotowych. Tych drugich borsuków jest niewiele, bo jedynie osiemdziesiąt tys. sztuk. Tych pierwszych znacznie więcej – aż 1,5 mln. Obie monety okolicznościowe weszły do sprzedaży w styczniu 2011 roku.

Malarze i rocznice

Z kolei seria Polscy malarze XIX i XX wieku to zbiór kilkudziesięciu monet, na których znajdują się wizerunki brodatego Jana Matejki czy zamyślonego Wyspiańskiego. Monety wykonane są z różnych kruszców, mają także różne kształty. Niektóre są prostokątne, inne okrągłe. Ich nominały to także 2 i 20 zł. Niektóre monety kolekcjonerskie mają wytłoczenia wzbogacone o kolory. Przykładem może być paleta Wyspiańskiego.

W marcu 2011 roku NBP wprowadził do obiegu monetę okolicznościową wybitą z okazji trzydziestolecia NZS, czyli Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Srebrna moneta ma nominał 10 zł, a wykonana ze stopu Nordic Gold – 2 zł. Pierwsza wyemitowana została w nakładzie 50 tys. egzemplarzy, druga – 800 tys. Monety okolicznościowe upamiętniają powstanie organizacji, która odegrała znaczącą rolę w latach osiemdziesiątych i w działaniach ówczesnej opozycji.

Katastrofy i papieże

Aż cztery monety poświęcono ofiarom katastrofy w Smoleńsku. Są to krążki o nominale 100, 20, 10 i 2 zł. Zrobione ze złota, srebra oraz stopu Nordic Gold. Te pierwsze wyemitowane zostały w liczbie 8 tys. sztuk, kolejne odpowiednio 50 tys., 30 tys. i 800 tys. sztuk.

Jeszcze większy nakład mają monety okolicznościowe wybite z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Tych jest w sumie prawie 1,1 mln. Przy czym większość to monety o nominale dwu złotych ze stopu Nordic Gold. W przypadku tych krążków warto zwrócić uwagę na 500 sztuk o nominale 1 tys. zł. W kategorii monet pamiątkowych Karol Wojtyła wygrywa ze Smoleńskiem 5 do 4.

Tuż za nimi plasuje się Czesław Miłosz, który znalazł się na trzech monetach o nominałach od 2 do 100 zł. Ich ogólna ilość to 854 tys. sztuk. Mniej więcej tyle samo wybito monet upamiętniających przewodnictwo Polski w Radzie UE. Także one mają nominały 2, 10 i 100 zł.

Powstania oraz Polonia

Warto wspomnieć, że z okazji kolejnej rocznicy Powstań Śląskich z mennicy wyjechało 850 tys. sztuk monet upamiętniających te właśnie wydarzenia. Monety srebrne i ze stopu Nordic Gold mają nominały 2 i 10 zł.

Swoich monet doczeka się także w listopadzie warszawski klub piłkarski – Polonia. Będą miały nominały 2 i 5 zł i wybite zostaną w liczbie 850 tys. egzemplarzy. W grudniu natomiast pojawi się sześć kolejnych monet upamiętniających najważniejsze polskie miasta. W sumie będzie ich prawie 5 mln sztuk.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

sobota, 19 listopada 2011

Monety Wolnego Miasta Gdańsk z okresu międzywojennego


Autorem artykułu jest Rudi


W okresie międzywojennym, dokładnie w latach 1923-1929 autonomiczne miasto-państwo Wolne Miasto Gdańsk emitowało własne monety obiegowe, które stanowiły pełnoprawny środek płatniczy.
Wolne Miasto Gdańsk powstało 15.11.1920 roku i zajmowało obszar 1893 km2. Liczba ludności wynosiła 366 tysięcy, z czego tylko 10% to ludność narodowości polskiej. Do 1923 roku w mieście-państwie występowała duża inflacja a obowiązującą walutą była marka niemiecka.
W 1920 roku, z powodu wysokiej inflacji i braku pieniądza w obiegu, pojawił się pieniądz zastępczy, emitowany przez różne instytucje i przedsiębiorstwa. Były to 10-fenigówki wykonane z cyny. Pieniądz ten nie stanowił jednak nigdy oficjalnego środka płatniczego, uznanego przez Wolne Miasto Gdańsk.
W 1923 roku, po uporaniu się z inflacją, Sejm i Senat Wolnego Miasta Gdańska ustanowiły własną walutę. Ustalono bicie monet niklowych, brązowych, srebrnych i złotych.Za podstawę przyjętą angielską stopę menniczą i wprowadzono walutę 1 guldena dzielonego na 100 fenigów odpowiadającego 1/25 funta angielskiego. Ustalono także, że nowe monety będą posiadały napisy niemieckojęzyczne ze względu na przeważającą liczebność narodowości niemieckiej w mieście. Jeszcze w 1923 r. wybito monety 1-, 2-, 5-, 10 -fenigowe oraz 1/2, 1, 2, 5, 25 guldenowe. Wszystkie monety zostały zaprojektowane przez mennicę w Berlinie a ich projektantem był Fryderyk Fischer. Niektóre z monety bite były w Utrechcie w Holandii. 19.10.1923 roku powołano do życia Gdańską Kasę Centralną (Danziger Zentralkasse AG), która była pierwszym emitentem nowych pieniędzy Wolnego Miasta Gdańsk. 18.12.1923 roku do obiegu weszły pierwsze monety Wolnego Miasta Gdańsk.
Kolejne monety o nominałach 1 i 2 fenigi weszły do obiegu w 1926 roku, 1 / 2 guldena i 5 guldenów w roku 1927, fenigów w 1929 roku oraz 1 fenig w roku 1929 i 1930. Ponadto w 1930 roku wybito również złotą monetę 25 guldenów projektu Reinhard’a Kullrich’a. W roku 1931 nastąpiła dewaluacja funta angielskiego, co było jednoznaczne z utratą ważności gdańskiej ordynacji menniczej. W związku z tym Senat Gdański zarządził nową, drugą, ordynację z grudnia 1931 i lipca 1932, zakładającą że 1 gulden będzie odpowiadał 0,292895g czystego złota. Monety srebrne 1/2 guldena i 1 gulden zastąpiono w 1932 roku monetami niklowymi. Obniżono również zawartość srebra w monetach o wyższych nominałach: 2, 5 i 10 guldenów z próby Ag750/1000 do próby Ag500/1000. Projektantem nowej serii monety był Eryk Volmar, natomiast emitentem Bank Gdański. W 1932 roku ukazały się monety 5 i 10 fenigów oraz 1 / 2, 1, 2, 5 guldenów w różnych odmianach. Trzecią ordynację menniczą zarządzono w 1935 roku. Ordynacja ta zakładała wycofanie z obiegu wszystkich monet kruszcowych, w tym 25 guldenowych złotych, które jednak nigdy nie trafiły do obiegu. Zakładała ona również obniżenie wartości kruszcu przypadającego na 1 guldena na 0,1687923g czystego złota. W tym samym roku ukazały się monety 5 oraz po raz pierwszy 10 guldenów wykonane z niklu. W roku 1937 ukazały się jeszcze monety 1 i 2 fenigi bite w brązie. W roku 1939 po agresji Hitlerowskich Niemiec na Polskę 1 września Wolne Miasto Gdańsk zostało anektowane i włączone w skład terytorium III Rzeszy. Albert Foster wydał dekret likwidujący Bank Gdański a nową obowiązującą walutą została marka niemiecka.

Ciekawostką jest, że monety 25 guldenów z 1923 i 1930 roku wykonane ze złota nigdy nie trafiły do obiegu. Były one trzymane w sejfach Banku Gdańskiego jako część podkładu złota dla emisji banknotów. Wiele źródeł podaje również, że monetę 25 guldenów z 1923 roku wybito w nakładzie 1000 sztuk w tym 200 z nich stemplem lustrzanym. Jednak nie był to stempel lustrzany znany z dzisiejszych monet, ponieważ w tamtym okresie nie istniała odpowiednia technologia pozwalająca na bicie „lustrzanek”. Tzw. lustrzanki z okresu międzywojennego to po prostu technika polerowania monet bitych tradycyjnym stemplem, której efekty przypominają bicie stemplem lustrzanym.
---

www.katalogmonet.za.pl



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

piątek, 18 listopada 2011

Kolekcjonowanie monet PRL


Autorem artykułu jest Lichaczew



Kolekcjonowanie monet PRL jest dużo trudniejsze niż popularnych dwuzłotówek nordic gold. Monety te już 20 lat temu zniknęły z obiegu. Obecnie na rynku jest zatrzęsienie tych monet, ale w większości są to egzemplarze zniszczone przez obieg i w dodatku te najbardziej popularne. Skąd zatem wziąć te monety do swojej kolekcji?

Wprost trudno uwierzyć, ale dziesiątki moich klientów kolekcjonujących monety PRL mówiło mi o swoich złych doświadczeniach z kupowaniem na serwisach aukcyjnych. Każdy z nich przeżył duży zawód i poniósł większe lub mniejsze straty.

Najczęstszym problemem była niezgodność przedmiotów (monet) z opisem dotycząca stanu zachowania. Niestety na aukcjach większość sprzedawców monet to osoby przypadkowe, które o numizmatyce nie mają bladego pojęcia, a monety, które sprzedają pochodzą ze skrzyneczek, słoików lub puszek trzymanych w piwnicy. Takie monety to egzemplarze zniszczone przez obieg, nawet te najbardziej błyszczące z nich nie spełniają wymagań dla stanu menniczego jaki beztrosko deklarują sprzedawcy.

Przypadkowych sprzedawców, którzy błędnie oceniają stan monety można w pewnym sensie zrozumieć „nie wiedzą co czynią”, ale jak wytłumaczyć zawyżanie stanów monet przez osoby mające pewien związek z branżą? Mamy tutaj dwa wytłumaczenia. Po pierwsze ocena stanu monet PRL jest dosyć trudna i wymaga dużego doświadczenia. Sprawę komplikuje jeszcze duża różnorodność monet PRL wybitych w różnych stopach i na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Nie wszystkie monety wyglądały jednakowo doskonale w chwili wybicia. Natomiast my stajemy przed zadaniem oceny stanu tych monet po kilkudziesięciu latach od tego momentu. Druga ewentualność to działanie świadome czyli normalne oszustwo podejmowane z chęci zysku. Taki proceder kwitnie w najlepsze ponieważ nieuczciwi sprzedawcy liczą na to, że kupujący nie mają wystarczającej wiedzy aby samodzielnie ocenić stan monet i zakwestionować ocenę sprzedawcy.

Niech więc ten artykuł będzie przestrogą dla kolekcjonerów, ale jednocześnie wskazówką, że najlepszym sposobem uzupełnienia kolekcji monet PRL jest zakup w dobrym sklepie numizmatycznym. Słowo dobry nie jest tutaj pustosłowiem, ale po prostu bardzo niewiele sklepów oferuje te monety, a jeśli już to w ograniczonym wyborze.

---

sklep numizmatyczny e-numizmatyk


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 15 listopada 2011

Jak inwestować w złoto i srebro?


Autorem artykułu jest klub cashflow



Gdy większość ludzi słyszy wyrażenie inwestowanie w metale szlachetne to pierwsze co się im z tym kojarzy to inwestowanie w złoto i srebro w ich fizycznej postaci – monety sztabki.

Są także inne sposoby na inwestowanie w srebro i złoto jak np. certyfikaty na złoto i srebro, które można nabyć na GPW lub fundusze inwestujące w metale szlachetne. Warto także pomyśleć o zainwestowaniu w platynę, pallad czy tytan.

Jeżeli jednak chciałbyś zainwestować w metale szlachetne, a nie masz wiedzy ani doświadczenia w inwestowaniu w nie to lepiej będzie jak skupisz się na monetach i sztabkach złotych lub srebrnych.

Powodem tego jest to, że ceny na giełdach ulegają dużym wahaniom i manipulacjom. Na dodatek kupując złoto na giełdzie „masz je” na rachunku maklerskim, nie posiadasz sztabki czy monety. Handlowanie metalami szlachetnymi na giełdzie wymaga dużego doświadczenia i czasu.

Jeżeli chodzi natomiast o monety i sztabki to musisz wiedzieć tylko kilka prostych rzeczy:

- Inwestując w złoto i srebro nabywaj tylko to próby 0.999, ponieważ jest to najczystsza ich postać i właśnie na tej próby surowce jest zapotrzebowanie ze strony przemysłu.

- Na monecie lub sztabce powinno pisać, że to jest srebro próby 0.999.

- Dobrze także jak na sztabce jest wyryty nr seryjny.Nie jest to jednak konieczne.

- Oprócz tego powinna być także na monecie lub sztabce napisana jej waga, np. 1 oz lub 1 ounce – 1 uncja, albo np. 5 oz lub 5 ounces – 5 uncji.

- Nie kupuj monet ani sztabek lżejszych niż 1 uncja – 31,1 g.

- Najlepiej też będzie jak nie będziesz kupował monet numizmatycznych, ponieważ jest na nie o wiele mniejsze zapotrzebowanie i są one droższe. Możesz mieć później trudności ze znalezieniem nabywcy na taką monetę.

Złote, srebrne monety i sztabki można nabyć w każdym sklepie numizmatycznym, a także na portalach aukcyjnych.

Wyposażony w te informacje możesz zabrać się za inwestowanie w złoto i srebro. Pamiętaj jednak o tym, że jest to inwestycja co najmniej na 2 lata, choć może się zdążyć, że osiągniesz satysfakcjonujący Cię zysk już po kilku miesiącach.

---

inwestycja w srebro


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 14 listopada 2011

Kolekcjonowanie monet – popularne hobby rodaków


Z pewnością prawie każdy z nas posiada jakieś hobby czy zainteresowanie, któremu jest w stanie oddać się bez reszty. Dla niektórych są to różne dyscypliny sportowe, dla innych coś znacznie odmiennego – zbieranie wszelkiego rodzaju przedmiotów, szydełkowanie, malowanie itp. Jednym z najpopularniejszych hobby jest zbieranie monet. Zainteresowanie to ma możliwość posiadać różnorakie formy. Jedni zbierają monety pochodzące z rożnych stron świata. W tym celu proszą znajomych o przywiezienie kompletu monet z rożnych zakątków świata, samie odwiedzają różnorakie kraje i przywożą monety albo tez kupują je w kantorach. żeby odnaleźć bardzo dobry kantor w naszym mieście warto przeszukać Globalną sieć pod przykładowym hasłem
kantor Bydgoszcz. Inną formą zbierania monet jest kolekcjonowanie tak zwanych monet kolekcjonerskich, które w dużej liczbie przypadków wydaje mennica oraz dodatkowo monet historycznych. Te historyczne są najbardziej ciekawe i niestety bardzo kosztowne. Poszukiwać ich można przede wszystkim na różnego typu targach staroci. Dobrym sposobem na uzyskanie wymarzonych monet jest ich zakupienie na fachowych aukcjach bądź również w sieci. Przeglądając popularne serwisy aukcyjne bez wątpienia niejednokrotnie natrafiliśmy na oferty dotyczące monet. Kilka intrygujących materiałów, wskazówek i podpowiedzi odkryć można na fachowych portalach internetowych poświęconych tematyce kolekcjonowania monet. Wbrew pozorom stron internetowych na ten zagadnienie w polskiej sieci jest mnóstwo. Jeszcze więcej jest anglojęzycznych witryn.

Źródło: Kolekcjonowanie monet – popularne hobby rodaków - jackowit1

sobota, 12 listopada 2011

W kryzysie czas na złoto


Przetaczający się ostatnio przez świat kryzys ekonomiczny spowodował, że niektóre sektory gospodarki w wielu państwach musiały otrzymać rządowe wsparcie, a to z kolei pociągnęło za sobą konieczność zwiększenia deficytów budżetowych w tych krajach. Niezależnie od tego, czy owe działania okażą się skuteczne czy nie, najprawdopodobniej spowodują znaczny wzrost inflacji tam, gdzie zostały one podjęte. Właściwie już mamy z tym do czynienia, o czym najdobitniej świadczą ceny metali szlachetnych, które osiągają rekordy w dolarach, ale w złotówkach ich wzrost nie jest już tak duży, a to właśnie z uwagi na spadek wartości amerykańskiej waluty w naszym kraju.

Ludzie, którzy chcą swoje pieniądze chronić, a dodatkowo jeszcze na tym zarabiać kupują dziś kruszce, bowiem srebrna lub złota sztabka reprezentują sobą jakąś realną wartość, która mimo, że może ulegać wahaniom, to jednak jest odporna na inflację. Dobrze ilustruje to przykład, jakieś sto lat temu za uncję złota można było kupić podobny koszyk produktów, jak dzisiaj.

To wszystko dzięki temu, że metali szlachetnych nie da się z dnia na dzień „dodrukować” więcej, tak jak papierowych pieniędzy. Również ich wydobycie jest drogie i choćby z tego powodu zawsze będą więcej warte niż kawałek papieru. Poza tym są także szeroko stosowane w przemyśle, choćby platyna, która jest ważnym komponentem np. katalizatorów samochodowych, co w dobie szczególnej dbałości o środowisko daje jej świetne perspektywy. To wszystko powoduje, że warto inwestować w cenne kruszce.
O autorze
Lubię pisać... żeby jeszcze być czytanym...

Źródło: W kryzysie czas na złoto - zlotasz

wtorek, 8 listopada 2011

Monety kolekcjonerskie


Nie wiesz jak zainwestować swoje pieniądze, aby podwoiły one swoją wartość? Sposobów jest wiele, ale liczy się bezpieczeństwo transakcji i jak najszybszy czas zwrotu oraz gwarancja zysku. Monety to jeden z pewniejszych sposobów ulokowania swoich środków finansowych. Ponieważ w dzisiejszych czasach numizmatyka cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego monety są cenionym towarem na rynku oraz warto je posiadać w swoim portfelu. To nie tylko sposób na oryginalne hobby to przede wszystkim gwarancja i bezpieczeństwo zwrotu ulokowanych pieniędzy.

Jak inwestować

Jeśli pragniemy zainwestować w monety, nie potrzeba dużego kapitału na początek. Można kupić kilka do kilkunastu monet, aby brać udział w licytacjach internetowych. Jest to możliwe jeśli tylko posiadamy konto w internetowym serwisie aukcyjnym Kolekcjoner. Taka aukcja trwa 3 dni a każdy numizmatyk składa maksimum 5 ofert na zakup konkretnych monet. Zobowiązany jest podać cenę, ilość oraz rodzaj monety, które chce kupić. System ustalania ceny monety jest podobny do ceny akcji na giełdzie. Tylko tutaj ryzyko jest mniejsze a zysk pewniejszy. Takimi prawami rządzi się od niedawna serwis aukcyjny NBP, który zajmuje się sprzedażą monet i banknotów. Im więcej kupimy monet, tym więcej w przyszłości mażemy zarobić na nich. Takie kolekcjonerstwo to dobry sposób na obrót naszymi pieniędzmi oraz powiększanie kolekcji. Warunkiem jest kupno jednej wartościowej monety, następnie przetrzymanie jej przez minimum rok czasu a potem sprzedaż z zyskiem. W ten sposób możemy obracać naszymi pieniędzmi bez większego ryzyka, jakie jest związane na przykład z lokowaniem pieniędzy na giełdzie w akcje konkretnych spółek. Wówczas jesteśmy zależni od warunków panujących na giełdzie a także notowań. Natomiast lokując pieniądze w monety nie mamy ryzyka, tylko szansę na podwojenie zainwestowanego kapitału. Dlatego, że cenne monety nigdy nie tracą na wartości.

Rynek monet

Rynek wtórny handlu monetami, rządzi się swoimi niepisanymi prawami. Ta forma inwestowania w numizmatykę jest odpowiednia nawet dla najbardziej przezornych osób, ponieważ tutaj mogą tylko zyskać. Zasadnicze pytanie brzmi tylko ile? W celu rozpoczęcia tej formy kolekcjonerstwa a zarazem małego biznesu, warto spróbować swoich sił i rozejrzeć się na początek na Allegro. Sprawdzić jakie monety są najbardziej cenione. Która seria monet cieszy się dużym zainteresowaniem, wśród potencjalnych kolekcjonerów. Warto też przejrzeć plan emisyjny, który jest udostępniony na NBP. Następnie należy podjąć decyzję, jakie monety jesteś w stanie nabyć. Potem zostaje cierpliwe czekanie, aż wzrośnie cena danych monet i sprzedaż po atrakcyjnej cenie. Taka re inwestycja monet na rynku wtórnym to szybki zysk i duża stopa zwrotu, bez większego ryzyka. Liczy się wiara we własne decyzje, które powinny być podejmowane w odpowiednim momencie.

Monety kruszcowe, cieszą się zainteresowaniem wśród kolekcjonerów, ponieważ ich wartość nigdy nie spada poniżej ceny po jakiej dane osoba je kupiła. Dodatkowo w cenę wliczona jest wartość kruszcu z którego dana moneta jest wykonana. Zawsze cena końcowa jest wyższa,wiec warto w nie inwestować.

O autorze
interesuję się sportem, moją pasją jest siatkówka, lubię jeździć na rowerze, a wolnych chwilach relaksować się przy dobrej muzyce oraz kawie...

Źródło: Monety kolekcjonerskie - Karol Stopka

niedziela, 6 listopada 2011

Momenty na monety


Autorem artykułu jest Karol Stopka



Co wspólnego mają ze sobą św. Jerzy patron Anglii, Karol IV i jego dekret dotyczący winnic oraz koronacja Napoleona Bonaparte na cesarza Francuzów? Na pierwszy rzut oka - niewiele. Wszyscy oni trafili jednak na monety.

O tym, że monety są dobrym sposobem upamiętniania ważnych wydarzeń wiadomo od dawna. Już w średniowieczu wydawano okolicznościowe monety, które wskazywały, że jakieś ważne wydarzenie miało miejsce w danym roku lub miejscu. Trend nasilił się w dziewiętnastym wieku, kiedy numizmatyka stała się popularnym hobby. Monety wybijane z okazji rozmaitych rocznic, uroczystości czy okazji miały za zadanie pobudzić ducha narodowego oraz skonsolidować tworzące się, nowożytne państwa. Prawdziwa inwazja nastąpiła jednak pod koniec dwudziestego wieku. Wówczas to okazało się, że monety, zwłaszcza pamiątkowe, mogą być dobrym interesem łączącym kilka zastosowań - od marketingu i promocji począwszy, na polityce historycznej skończywszy.

Wspomniany wcześniej św. Jerzy pojawia się na monetach typu sovereign. Nazwa pochodzi od określenia suweren, czyli monarcha. Złote monety tego rodzaju zaczęto bić za panowania Henryka VII. Na awersie umieszczona była monumentalna postać władcy siedzącego na tronie stąd nazwa monety a na rewersie herb królewski na tarczy w otoczeniu róży Tudorów. Henryk VIII, motywowany oszczędnościami, zredukował zawartość złota w monecie, która ciągle się zmniejszała. Monety z dziewiętnastego wieku mają trzykrotnie mniej złota niż te z XVII stulecia. Od początku swojego istnienia monety te traktowano jak złoto inwestycyjne i często mennica angielska w czasach wiktoriańskich skupowała stare soverigns i je przebijała. W czasach handlu ze Stanami Zjednoczonymi często soverigns przetapiane były na sztabki złota. Do 1982 roku monety te wydawano, jako monety bulionowe a następnie pojawiły się również monety o lustrzanym stemplu z nominałami.

Kiedy Karol IV, cesarz rzymski i jednocześnie król Czech wydawał swój dekret w sprawie zakładania winnic raczej nie liczył się z tym, że trafi na monety. Dekret wydany w roku 1358 pozwalał kupcom i szlachcicom zakładać winnice, których posiadanie wcześniej zarezerwowane było tylko dla króla i duchowieństwa. Winnice traktowane były jako dobre inwestycje w ciągu następnych wieków powstały takie ośrodki winiarskie jak : Znojmo, Dolne Kounice, Mikulow, Hustopeč, Strážnica i Blatnica pod Svatým Antonínkiem. Gdyby nie wojna trzydziestoletnia być może zamiast francuskich pilibyśmy wina czeskie. Co by jednak nie sądzić o produkcji win, monety upamiętniają ten fakt, podobnie jak wiele innych.

Wśród tych innych znajduje się wydarzenie, które okazało się niezwykle brzemienne w skutki. 2 grudnia 1804 roku w katedrze Notre Dame w Paryżu odbyła się koronacja Napoleona Bonaparte na cesarza Francuzów. Uroczystość prowadzona była przez papieża Piusa VII. Wbrew tradycji jednak to nie papież koronował Napoleona. Bonaparte koronował się samodzielnie. Z okazji 200 lecia tego wydarzenia, w 2004 roku pojawiły się pamiątkowe monety o nominale 50 euro.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ranking abonamentów monet kolekcjonerskich na 2011 rok.


Autorem artykułu jest Marek Stężyński



Pomimo monopolu wprowadzonego przez NBP na sprzedaż monet poprzez system „Kolekcjoner” kilkanaście firm numizmatycznych oferuje swoim klientom abonamenty na w/w monety. Ponieważ informacje o warunkach sprzedaży są dość rozproszone postanowiliśmy spróbować zestawić oferty poszczególnych firm.

Zestawienie wykonaliśmy w trzech kategoriach. Pierwsza to tzw. abonament srebrny obejmujący 15 monet kolekcjonerskich o nominale 10 złotych i 20 złotych. Druga kategoria to abonament złoty obejmujący 3 monety kolekcjonerskie o nominale 100 złotych i 2 monety o nominale 200 złotych. Trzecia kategoria to abonament mieszany, czyli łącznie monety złote i srebrne. Nie próbowaliśmy ustalić rankingu abonamentów dla monet 2 złotowych z uwagi na fakt, że większość firm nie ma ich w swojej ofercie monet osobno, a dołącza je jako bonus do innych abonamentów. Zestawienie dla abonamentów wykonaliśmy pod kątem ceny. Interesowało nas, ile kolekcjoner będzie musiał zapłacić realnie za monetę przyjmując, że cena sprzedaży przez Narodowy Bank Polski wyniesie przyjęte przypuszczalne ceny sprzedaży. Dla 15 monet srebrnych przyjęliśmy, że ich wartość wynosić będzie 1 300 złotych, dla 5 monet złotych 8 400 złotych, łącznie dla monet złotych i srebrnych przyjęliśmy wartość 9 700 złotych.

Przyjęte przez nas ceny monet powiększyliśmy o wartość opłat abonamentowych oraz o marżę, jaką doliczają sklepy do cen emisyjnych oferowanych przez Narodowy Bank Polski. W kilku przypadkach wartość abonamentu jest zwracana przy ostatniej monecie lub jak w przypadku abonamentów przedpłaconych rozliczana w cenie. W takich przypadkach przyjęliśmy, że wartość abonamentu wynosi 0 złotych. W wycenie wartości nie uwzględniliśmy natomiast różnego rodzaju bonusów oferowanych przez sklepy jak np: dołączanie monet 2 złotowych, kaset na monety, różnego rodzaju upustów na zakup innych asortymentów oferowanych przez sklep, czy też darmowych wysyłek przedmiotów. Doszliśmy do wniosku, że gratisów tych nie można jednoznacznie wycenić w wartości abonamentu. Firmy numizmatyczne, z reguły oferowały osobno abonament na monety złote i monety srebrne. Kilka z nich zaoferowały jednak także abonament łączony – pełny, obejmujący monety złote i srebrne. Oferty te są z reguły tańsze niż w przypadku sumowania ofert złotych i srebrnych. Otrzymane dane zestawiliśmy w trzech tabelach: tabela 1 – dotyczy monet srebrnych, tabela 2 – dotyczy monet złotych, 3 – dotyczy abonamentów pełnych.

Tabela 1 – zestawienie abonamentów monet srebrnych,


Nazwa firmy


Nazwa abonamentu


Cena monet


Abonament


Marża


Wartośc zakupu



Monety Kolekcjonerskie dar-com Dariusz Piętka Myszewo 2a/2 Nowy staw


Srebrny kaucja zwracana


1300


100,00


0%


1300,00


abonament to kaucja zwrotna


INTERNETOWY DOM HANDLOWY S.A. (dawniej PMA Invest Sp. z o.o.) ul. Wiertnicza 89 02-952 Warszawa


Srebrny przedpłacony


1300


1411,47


3%


1339,00


Rozliczany w cenie monet


e-xcalibur ul. Szarych Szeregów 5 64-920 Piła


srebny płatny


1300


77,00


0%


1377,00



BLUZONE Mateusz Kędzierski Niemiecka 17/5 Leszno


Silver 2011


1300


49,99


3%


1388,99



e-xcalibur ul. Szarych Szeregów 5 64-920 Piła


srebny płatny


1300


25,00


5%


1390,00


monety 2GN dodawane bezpłatnie.


e-xcalibur ul. Szarych Szeregów 5 64-920 Piła


srebny darmowy


1300


0,00


8%


1404,00



Multi-monety.pl SA ul.Czapelska 38/18 Warszawa


Srebrny 2011


1300


109,00


0%


1409,00



Multi-monety.pl SA ul.Czapelska 38/18 Warszawa


Srebrny 2011


1300


109,00


0%


1409,00



JJ Invest ul. Drewnowskiego 12/10 05-131 Zegrze


Przedpłacony


1300


999,00


9%


1417,00


wysyłka 2 razy w roku , wpłata rozliczona w cenie monet czyli 0


Dystrybucja i sprzedaż monet Numizmaty "EDAX"ul. 1 Maja 141 Gołkowice


Srebrny


1300


120,00


0%


1420,00


2zł w cenie nominalnej do każdej monety.


JJ Invest ul. Drewnowskiego 12/10 05-131 Zegrze


Srebrny wysyłka za darmo


1300


159,00


10%


1430,00


wysyłka gratis, dwa punkty lojalnościowe za każdą złotówkę


PH OMEGA Al.Grunwaldzka 102 lok.38 80-244 Gdańsk


Srebrny kaucja zwracana


1300


100,00


10%


1430,00


abonament to kaucja zwrotna,rozliczana przy ostatniej monecie.czyli 0


Dystrybucja i sprzedaż monet Numizmaty "EDAX"ul. 1 Maja 141 Gołkowice


Srebrny z marżą


1300


0,01


10%


1430,01



NUMIZMATYCZNI Łukasz Romanowski Nieborowska 35/9 Gdańsk


Srebny NBP 2011


1300


1,00


10%


1431,00


można zrezygnować z dwóch emisji w roku


Collection Świeradowska 47b Wrocławiu


Srebrny


1300


50,00


7%


1441,00



e-numizmatyczni.pl ul. Jeziorowa 67 03-991 Warszawa


Srebny marża 10%


1300


49,00


10%


1479,00


3% rabatu na pozostałe produkty,2 zł gratis


Enumizmaty


Srebrny


1300


49,00


10%


1479,00



Supermonety Krzysztof Kurlanda ul. Długa 26 05-261 Marki


Srebrny


1300


49,99


10%


1479,99



Numizmato Czardasza 18/8 Warszawa


Srebrny z marżą - bez kasety


1300


50,00


10%


1480,00


RABAT 10% NA AKCESORIA + MARŻA 10% DOLICZANA DO CENY MONET


Centrum Numizmatyczne Dukat Niemcewicza 10/19 Szczecin


Srebrny


1300


50,00


10%


1480,00



INTERNETOWY DOM HANDLOWY S.A. ul. Wiertnicza 89 Warszawa


Srebrny


1300


50,00


10%


1480,00



JJ Invest ul. Drewnowskiego 12/10 05-131 Zegrze


Srebrny 2011


1300


59,00


10%


1489,00



JJ Invest ul. Drewnowskiego 12/10 05-131 Zegrze


abonament srebrny brokerski


1300


199,00


0%


1499,00


10% rabatu na akcesoria


e-numizmatyczni.pl ul. Jeziorowa 67 03-991 Warszawa


Srebrny marża 15 %


1300


9,99


15%


1504,99


3% rabatu na pozostałe produkty,2 zł gratis


Inwestycje Alternatywne Profit S. A. ul. Wspólna 50/1 00-684 Warszawa


Srebrny 2011


1300


89,00


10%


1519,00



JJ Invest ul. Drewnowskiego 12/10 05-131 Zegrze


abonament srebrny


1300


99,00


10%


1529,00


10% rabatu na akcesoria


Numizmato Czardasza 18/8 Warszawa


Srebrny bez marzy


1300


275,00


0%


1575,00


KASETA DE LUXE 2011 r. GRATIS + RABAT 10% NA AKCESORIA + MARŻA 10% DOLICZANA DO CENY MONET


e-numizmatyczni.pl ul. Jeziorowa 67 03-991 Warszawa


Srebrny


1300


299,00


0%


1599,00


3% rabatu na pozostałe produkty,2 zł gratis


INTERNETOWY DOM HANDLOWY S.A. ul. Wiertnicza 89 Warszawa


Srebrny - Borsuk Gratis


1300


169,99


10%


1599,99


moneta Borsuk gratis


Numizmato Czardasza 18/8 Warszawa


Srebrny z marżą


1300


170,00


10%


1600,00


KASETA DE LUXE 2011 r. GRATIS + RABAT 10% NA AKCESORIA + MARŻA 10% DOLICZANA DO CENY MONET

Wśród abonamentów srebrnych najtańszy okazał się oferowany przez firmę „Dar-Com Dariusz Piątka”. Firma ta pobiera zwrotną kaucję, przy monetach srebrnych wynoszącą 100 złotych oraz sprzedaje monety z zerową marżą, czyli po cenie Narodowego Banku Polskiego. Warunkiem zwrotu kaucji jest odebranie wszystkich monet. Na drugim miejscu w kategorii monet srebrnych uplasował się „Internetowy Dom Handlowy” z abonamentem srebrnym przedpłaconym. Natomiast na kolejnych miejscach abonamenty srebrne firmy „e-ikscalibur”, abonament srebrny płatny firmy „Bleuzonne” oraz abonament srebrny 2011 oferowany w dwóch sklepach przez firmę „Multi-Monety.pl S.A.” (e-dukat.pl i multi-monety.pl).

Tabela 2 Zestawienie abonamentów złotych.


Nazwa firmy


Nazwa abonamentu


Cena monet


Abonament


Marża


Wartośc zakupu



Monety Kolekcjonerskie dar-com Myszewo 2a/2 Nowy staw


Złoty kaucja zwrotna


8400


2000,00


0%


8400,00


abonament to kaucja zwrotna


Multi-monety.pl SA ul.Czapelska 38/18 Warszawa


Złoty 2011


8400


299,00


0%


8699,00



Multi-monety.pl SA ul.Czapelska 38/18 Warszawa


Złoty 2011


8400


299,00


0%


8699,00



JJ Invest ul. Drewnowskiego 12/10 05-131 Zegrze


brokerski złoty


8400


299,00


0%


8699,00


10% rabatu na akcesoria


Numizmaty "EDAX"ul. 1 Maja 141 44-341 Gołkowice


Złoty


8400


0,01


5%


8820,01


2zł w cenie nominalnej do każdej monety.


NUMIZMATYCZNI Nieborowska 35/9 80-034 Gdańsk


Złoty NBP 2011


8400


1,00


5%


8821,00


można zrezygnować z dwóch emisji w roku


BLUZONE Mateusz Kędzierski Niemiecka 17/5 64-100 Leszno


Golden 2011


8400


49,90


5%


8869,90



Collection Świeradowska 47b Wrocławiu


Złoty


8400


100,00


5%


8920,00



Numizmato Czardasza 18/8 Warszawa


Złoty


8400


550,00


0%


8950,00


KASETA DE LUXE 2011 r. GRATIS + RABAT 10% NA AKCESORIA


PH OMEGA Al.Grunwaldzka 102 lok.38 80-244 Gdańsk


złoty kaucja zwracana


8400


200,00


7%


8988,00


abonament to kaucja zwrotna,rozliczana przy ostatniej monecie.czyli 0 zł


JJ Invest ul. Drewnowskiego 12/10 05-131 Zegrze


złoty


8400


99,00


7%


9087,00


10% rabatu na akcesoria


emonety.pl S.A. ul. Żelazna 67 sklep nr 29 00-871 Warszawa


złoty 2011


8400


99,00


7%


9087,00


wysyłka gratis, dwa punkty lojalnościowe za każdą złotówkę


Inwestycje Alternatywne Profit S. A. ul. Wspólna 50/1 Warszawa


Złoty


8400


99,00


7%


9087,00



emonety.pl S.A. ul. Żelazna 67 sklep nr 29 00-871 Warszawa


złoty 2011 wysyłka za darmo


8400


249,00


7%


9237,00



e-numizmatyczni.pl ul. Jeziorowa 67 03-991 Warszawa


Złoty


8400


49,00


10%


9289,00


3% rabatu na pozostałe produkty,


Enumizmaty


Złoty


8400


49,00


10%


9289,00



Supermonety Krzysztof Kurlanda ul. Długa 26 05-261 Marki


Złoty


8400


99,00


10%


9339,00


Wśród abonamentów złotych na pierwszym miejscu także uplasowała się firma „Dar-Com Dariusz Piątka” oferująca abonament w cenie 2 000 złotych, ale zwrotny po zakupie wszystkich monet. Na drugim miejscu uplasowała się ex aequo dwie firmy: Multi-Monety.pl S.A. oferowany w dwóch sklepach (e-dukat.pl i multi-monety.pl) i „JJInvest” oferujące abonamenty w cenie 299 złotych i niepobierające marży.

Tabela 3 Zestawienie abonamentów pełnych


Nazwa firmy


Nazwa abonamentu


Cena monet


Abonament


Marża


Wartośc zakupu



Multi-monety.pl SA ul.Czapelska 38/18 Warszawa


Pełny


9700


299,00


0%


9999,00



Multi-monety.pl SA ul.Czapelska 38/18 Warszawa


Pełny


9700


299,00


0%


9999,00



JJ Invest ul. Drewnowskiego 12/10 Zegrze


Brokerski pełny


9700


299,00


0%


9999,00



e-xcalibur ul. Szarych Szeregów 5 Piła


pełny płatny


9700


400,00


0%


10100,00


monety 2GN dodawane bezpłatnie.


e-xcalibur ul. Szarych Szeregów 5 Piła


pełny darmowy


9700


0,00


8%+4%


10140,00



Numizmato Czardasza 18/8 Warszawa


Pełny


9700


650,00


0%


10350,00


KASETA DE LUXE 2011 r. GRATIS + RABAT 10% NA AKCESORIA


PH OMEGA Al.Grunwaldzka 102 lok.38 Gdańsk


pełny kaucja zwracana


9700


300,00


7%


10379,00


abonament to kaucja zwrotna,rozliczana przy ostatniej monecie czyli 0 zł


emonety.pl S.A. ul. Żelazna 67 sklep nr 29 Warszawa


pełny


9700


129,00


7%+10%


10547,00



JJ Invest ul. Drewnowskiego 12/10 Zegrze


pełny


9700


149,00


7%+10 %


10567,00


10% rabatu na akcesoria


Inwestycje Alternatywne Profit S. A. ul. Wspólna 50/1 Warszawa


Pełny


9700


149,00


10%+7%


10567,00



emonety.pl S.A. ul. Żelazna 67 sklep nr 29 Warszawa


Pełny wysyłka za darmo


9700


289,01


7%+10%


10707,01


wysyłka gratis, dwa punkty lojalnościowe za każdą złotówkę


Enumizmaty


Pełny


9700


39,00


10%


10709,00



INTERNETOWY DH S.A. ul. Wiertnicza 89 Warszawa


Pełny


9700


70,57


10%


10740,57


Wśród kategorii abonamentów pełnych obejmujące monety złote i srebrne łącznie, na pierwszym miejscu także uplasowały się wyżej wymienione firmy tj: „Multi- Monety S.A.” i „JJInvest” oferujące abonamenty w cenie 299 złotych przy zerowej marży. Zakup abonamentu pełnego w obu firmach wydaje się być najtańszą formą zakupu dla osób zainteresowanych zakupem monet złotych i srebrnych i pragnących zrezygnować z niektórych tematów emitowanych przez Narodowy Bank Polski.

Stan ofert na 10.01.2011

---

www.ebiuro.biz.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl