niedziela, 11 grudnia 2011

Internetowe i stacjonarne aukcje numizmatyczne


Autorem artykułu jest Kamil B



Podstawowa wiedza na temat internetowych i stacjonarnych aukcji numizmatycznych cieszących się z roku na rok coraz większą popularnością wśród kupujących i sprzedających przedmioty kolekcjonerskie.

Aukcje internetowe

Internetowe aukcje numizmatyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem i są jedną z najpopularniejszych form kupna i sprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich. Przed rozpoczęciem zabawy z aukcjami warto jest jednak poznać zasady ich funkcjonowania oraz to jak bezpiecznie kupować i sprzedawać.

Pierwszą rzeczą jaką będziemy musieli zrobić wchodząc na portal aukcyjny jest rejestracja i akceptacja regulaminu w którym należy zwrócić szczególna uwagę na to, że zazwyczaj portale nie ponoszą odpowiedzialności za sprzedawane towary. Po rejestracji praktycznie od razu możemy przeglądać oferty podzielone na kategorie i podkategorie lub skorzystać z wyszukiwarki, która zazwyczaj posiada rozbudowany zestaw narzędzi do wyszukiwania interesujących nas produktów.

Aby bezpiecznie kupować trzeba zwrócić szczególną uwagę na opisy ofert, cenę, warunki dostawy i oczywiście na informacje o sprzedającym. Każda oferta powinna posiadać dobrej jakości zdjęcie przedmiotu i dokładny opis zawierający wszystkie informacje o produkcie. Przed licytacją powinniśmy sprawdzić stan monety, koszt przesyłki i sposób realizacji transakcji, a jeśli mamy jakieś wątpliwości zadać pytanie sprzedającemu. Zakup produktów słabo opisanych wiąże się z ryzykiem, gdyż możemy dostać przedmiot, który nie spełnia naszych oczekiwań. Warto dlatego porównać wszystkie prezentowane w serwisie oferty danej monety, uwzględniając cenę, jakoś i koszt przesyłki.

Odradzam korzystanie z portali aukcyjnych, które nie prowadzą systemu oceny i weryfikacji kont użytkowników sprzedających, ponieważ za nim coś kupimy warto sprawdzić jak oceniają i komentują sprzedającego inni użytkownicy. Szersza wiedza na temat jak długo sprzedający zarejestrowany jest w serwisie i jakie towary wcześniej wystawiał na aukcjach pomoże nam określić jego wiarygodność.

Po dogłębnym przeanalizowaniu oferty możemy przystąpić do licytacji, która ma zazwyczaj określony czas trwania i obowiązuje w niej zasada minimalnego przebicia, dlatego z góry możemy podać swoją maksymalną cenę do której system będzie licytował. Niektóre serwisy pozwalają określić cenę minimalną i jeżeli nie zostanie ona osiągnięta, aukcja zostaje anulowana. W przypadku aukcji z ustaloną ceną „Kup teraz” zakup monety następuje natychmiastowo.

Licytacja zgodnie z regulaminami serwisów jest wiążąca i jeśli się z niej nie wywiążemy możemy zostać na różne sposoby ukarani, dlatego przy składaniu ofert powinniśmy mierzyć siły na zamiary i nie dać się ponieść emocjom przez które może okazać się, że przepłaciliśmy. Jeśli już wygramy powinniśmy otrzymać na e-mail odpowiednie informacje zawierające dane kontaktowe sprzedającego, numer konta bankowe i koszt przesyłki. Po opłaceniu produktu i jego otrzymaniu powinniśmy wystawić sprzedającemu komentarz i ocenę, które są podstawowym elementem weryfikacji wiarygodności. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów podczas transakcji w pierwszej kolejności kontaktujemy się ze sprzedającym, a dopiero później szukamy pomocy w serwisie aukcyjnym. Pamiętajmy jednak, że portale aukcyjne nie ponoszą odpowiedzialności za sprzedawane produkty więc musimy liczyć tylko i wyłącznie na siebie.

Aukcje stacjonarne

Dużym powodzeniem cieszą się również klasyczne aukcje stacjonarne prowadzone od lat. Spotkamy tam uczestników z kraju jak również z zagranicy, których kuszą najdroższe i najrzadsze towary z zagwarantowaną przez organizatora wysoką jakością i oryginalnością. Aukcje takie to rodzaj przetargu w którym organizator przyjmuje eksponaty do sprzedaży i odpowiada za ich jakość. Przedmioty prezentowane są przed rozpoczęciem aukcji, a w trakcie wywołane są ich numery i odbywa się składanie ofert. Przy złożeniu najwyższej oferty zobowiązani jesteśmy do zakupu, zaś organizator do wydania nam przedmiotu za wylicytowaną kwotę.

Zazwyczaj przed aukcją organizator wydaję katalog, w którym zawarty jest opis poszczególnych przedmiotów, szczegóły o jej miejscu, czasie oraz warunkach jakie trzeba spełnić by w niej uczestniczyć. Oferta aukcyjna zawarta w katalogu jest ilustrowana i podzielona na pojedyncze pozycje lub grupy, z podaną ceną wywoławczą danego przedmiotu.

Numizmatyczne aukcje stacjonarne zaczynają się punktualnie o wyznaczonej godzinie, a ich czas trwania zależy od zainteresowania poszczególnymi pozycjami. Warto brać udział w takich aukcjach gdyż mamy na nich okazję zakupić towar pierwszej klasy z pewnego źródła i w bezpieczny sposób.

---

Najświeższe aktualności numizmatyczne z Polski, Europy i Świata znajdziesz na stronie:

http://numizmatyka.eu


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz